17,00 kr.
Flora Wool
På lager
| Antal | Rabat pr. stk. | Pris pr. stk. |
|---|---|---|
| 30-Ubegrænset | 10% | 15,30 kr. |
Flora Wool 8826 er et 2-trådet broderigarn i 100% ren uld. Nuancen er en dyb og mættet blå med et let marineblåt præg. Farven har en intensitet, der gør den velegnet til både tydelige detaljer og mørkere partier i et broderi.
Den blå tone kan bruges som hovedfarve i et motiv, men fungerer også godt til skygger og konturer. Uldens naturlige overflade giver samtidig farven et blødere udtryk end helt glatte garner.
En dukke indeholder 25 meter Flora Wool.
Flora Wool 8826 kan indgå i mange forskellige farvesammensætninger. Den mørke blå nuance passer eksempelvis godt til maritime motiver, nattehimmel, blomster, ornamenter og grafiske mønstre.
Sammen med mellemblå og lyseblå farver kan 8826 bruges som den mørkeste nuance i et gradueret farveforløb. Det giver mulighed for at skabe skygger og variation uden at gå helt over i sort.
Farven kan også kombineres med turkis og petrol, hvis broderiet skal have en kølig palette. Ecru, beige og lyse grå toner giver derimod en markant, men klassisk kontrast.
I mere farverige projekter kan den dybe blå sættes sammen med orange, gylden, rosa eller rød. Her fungerer den som en rolig modvægt til de varmere nuancer.
Flora Wool har en blød og let luftig struktur, som gør garnet særligt anvendeligt til stramajbroderi. Uldfibrene fylder godt i stingene og giver det færdige arbejde en tydelig tekstil karakter.
På 4,4 stramaj anvendes garnet typisk med dobbelt tråd. Det giver en dækkende overflade og lader uldens struktur komme tydeligt frem.
Ved brug på en finere stramaj kan antallet af tråde tilpasses efter projektet. Det gør det muligt at arbejde med både tætte flader og finere detaljer.
Flora Wool kan blandt andet bruges til puder, billeder og andre dekorative broderier. Garnets fylde gør det særligt velegnet til projekter, hvor broderiets overflade gerne må være en synlig del af udtrykket.
Skal farve 8826 dække et større område, anbefales det at bruge garn fra samme indfarvning. Der kan forekomme mindre nuanceforskelle mellem forskellige partier af uldgarn. På store ensfarvede flader kan disse forskelle blive mere synlige.
Hvis motivet også indeholder helt lyse farver, kan de med fordel broderes senere i processen. Det hjælper med at holde dem rene, mens arbejdet skrider frem.
Støv på et færdigt broderi kan fjernes nænsomt med en støvsuger. Ved behov for mere omfattende rengøring anbefales kemisk rensning.
Flora Wool 8826 er et godt valg, når der ønskes en mørk blå nuance med masser af dybde. Den kan både stå tydeligt alene og fungere som en mørkere ledsager til andre farver i motivet.
Materiale: 100% ren uld
Længde: 25 meter pr. dukke
Garn: 2-trådet uldgarn
Farvenr.: 8826
Farve: Dyb blå
Anvendelse: Broderi, især stramajbroderi
Tilføj som favorit
Tilføj som favorit
Tilføj som favorit
Tilføj som favorit
Tilføj som favorit
Tilføj som favorit