Mine kurser

Varenummer 50408845 Kategorier , , , Designer

Flora Wool – 8845 – 2 trådet uld

17,00 kr.

Flora Wool

  • 100% uldgarn i dukker á 25 meter.
  • Ideelt til broderi på 4.4 stramaj.
  • Bruges ofte med dobbelt tråd.
  • Ensartet indfarvning anbefales til store flader.
  • Fjern støv med støvsuger og vælg kemisk rensning for rengøring.

På lager

Mængderabat!

Mængderabat
Antal Rabat pr. stk. Pris pr. stk.
30-Ubegrænset10%15,30 kr.

Yderligere information

Flora Wool 8845 – 2-trådet uldgarn i varm kobberbrun

Flora Wool 8845 er et 2-trådet broderigarn i 100% ren uld. Farven har en varm kobberbrun tone med gyldne undertoner. Nuancen har mere glød end en klassisk brun og passer derfor godt til broderier, hvor der ønskes varme og dybde.

Den bløde uldstruktur giver stingene en fyldig og levende overflade. Garnet egner sig særligt godt til stramajbroderi, men kan også bruges i andre projekter, hvor et kraftigere uldgarn er det rette valg.

Hver dukke indeholder 25 meter garn.

En varm brun nuance med gyldent spil

Flora Wool 8845 er oplagt til motiver med efterårsfarver og jordnære toner. Den kobberbrune nuance kan eksempelvis bruges til træ, grene, dyr, blomster, blade og dekorative mønstre.

Farven fungerer godt sammen med lysere beige og cremefarver. Her kan 8845 give mere dybde og skabe en naturlig overgang til mørkere brune områder.

Sammen med orange, rust, okker og dæmpede røde toner bliver udtrykket varmt og harmonisk. Grønne nuancer giver en fin kontrast og gør farven velegnet til naturmotiver.

Kombineres 8845 med mørkeblå eller blågrå toner, bliver kontrasten tydeligere. Det kan give et mere markant farvespil i både klassiske og grafiske broderier.

Velegnet til 4,4 stramaj

Flora Wool bruges ofte til broderi på 4,4 stramaj. Her anvendes garnet typisk med dobbelt tråd. Det giver god fylde og hjælper med at dække underlaget jævnt.

Til en finere stramaj kan antallet af tråde tilpasses efter projektet. På den måde kan garnet bruges til både tætte flader og mindre detaljer.

Uldens naturlige fibre giver broderiet en tydelig tekstil karakter. Det gør garnet velegnet til blandt andet puder, billeder og andre dekorative arbejder, hvor overfladen gerne må have struktur.

Praktiske råd til større projekter

Skal du brodere et stort område med Flora Wool 8845, er det en fordel at bruge garn fra samme indfarvning. Der kan forekomme mindre variationer mellem forskellige partier. På ensfarvede flader kan forskellene være lettere at se.

De lyseste farver i projektet kan med fordel broderes til sidst. Det hjælper med at holde dem rene under arbejdet.

Støv på det færdige broderi kan fjernes forsigtigt med en støvsuger. Ved mere omfattende rengøring anbefales kemisk rensning.

Flora Wool 8845 er en varm og karakterfuld brun nuance. Den er særligt god til projekter med gyldne, rustfarvede og naturinspirerede farvesammensætninger.

Materiale: 100% ren uld
Længde: 25 meter pr. dukke
Garn: 2-trådet uldgarn
Farvenr.: 8845
Farve: Varm kobberbrun
Anvendelse: Broderi, især stramajbroderi

Mere til dig

Du kunne også være interesseret i…

Måske er dette også noget for dig

Min kurv0
Der er ingen produkter i kurven!
Fortsæt med at handle
0