185,00 kr. / meter
Velegnet til korstingsbroderi med DMC Laine Colbert uldgarn.
På lager
Zweigart – Twist – 2.9 tråde pr cm er et jævntvævet stof i 100 % bomuld. Det har en grov struktur med 2,9 tråde pr. cm, svarende til 29 sting pr. 10 cm. Stoffet er 120 cm bredt og velegnet til korsstingsbroderi med uldgarn, for eksempel DMC Laine Colbert. Hos Tille’s finder du materialer, der understøtter klassisk broderi i både teknik og kvalitet – og Twist 2,9 er et godt valg til netop dét.
Den grove vævning gør det let at se trådene i stoffet. Det gør det nemt at tælle og placere stingene præcist. Twist 2,9 er særligt velegnet til mønstre med større sting og garn med mere fylde. Derfor passer det godt til både begyndere og øvede, der ønsker et tydeligt og karakterfuldt resultat.
Stoffet bruges ofte til puder, vægbilleder og broderier, hvor strukturen gerne må træde frem. Med dets faste, men samtidig fleksible kvalitet, er det behageligt at arbejde med i hånden eller i ramme.
Jævntvævet struktur, som gør tællebroderi lettere
Særlig egnet til korssting med uldgarn
Grov trådtæthed giver et tydeligt og fyldigt resultat
100 % bomuld – naturligt og behageligt at arbejde med
God til både begyndere og erfarne brodøser
Bredde på 120 cm giver mulighed for større projekter
Velegnet til klassiske teknikker, som dem der bruges hos Tille’s
Stabil vævning gør stoffet nemt at spænde op
Zweigart – Twist – 2.9 tråde pr cm er skønt broderistof, der indbyder til kreative projekter. Det understøtter en tydelig stingstruktur og giver plads til garnets karakter.
Hos Tille’s er det en favorit, når der arbejdes med fyldigt broderi og traditionel teknik.
Tilføj som favorit
Tilføj som favorit
Tilføj som favorit
Tilføj som favorit
Tilføj som favorit
Tilføj som favorit