Mine kurser

Online – Lær at sy en Blondehulsøm – inkl. materialer

Kategori(er): Hulsømme
Ønskeliste Del
Del kursus
Side link
Del på sociale medier

Om kurset

Lær at sy en Blondehulsøm

Dette kursus er for dig der har lyst til at prøve kræfter med den dekorative hulsøm, som vi kalder Blondehulsøm. Vi starter helt fra bunden, så det er muligt at lære processen helt fra planlægning til færdigt resultat. Og hvilket resultat? Blondehulsømmen er imponerende og smuk, og efter dette kursus forsår du magien bag de trin, der skal til, for at den opstår.

Blondehulsømme er ideelle til forskellige broderiprojekter i hjemmet såsom servietter og pose-kanter. Men den kan også bruges som en smuk detalje på beklædningsgenstande, der måske skal have en lille broderet kant på et ærmegab eller en krave. Med vores udførlige trin-for-trin vejledning lærer vi dig, hvordan du skaber smukke blondehulsømme, der passer perfekt til dit projekt.

En blondehulsøm er en dekorativ hulsømsteknik, der bruges til at skabe elegante og delikate åbninger eller kanter i stoffet. Denne teknik involverer normalt at skabe huller eller åbninger i stoffet, ved at trække tråde ud. Vi viser dig, præcis hvor mange og hvilke tråde, der skal trækkes ud – og derefter lærer vi dig at forstærke kanterne med fine, dekorative sting i 3 forskellige trin.

 

Du skal arbejde med 3 konkrete projekter:

Vi har tilrettelagt et undervisningsførløb, hvor du kommer igennem 3 forskellige projekter. Hvert projekt er nøje designet til at sikre dig masser af læring og udfordringer, så du bliver i stand til at arbejde videre på egen hånd.

  • Projekt #1: En lille pose med blondehulsøm
  • Projekt #2: En kaffeserviet med blondehulsømskant
  • Projekt #3: Et navnemærke med monogram i kvadratsøm

 

Når du har været igennem alle 3 projekter, har du lært alle 3 trin som en blondehulsøm består af. Du vil også kunne sy med kvadratsøm uden at trække tråde ud af dit stof. Som en lille bonus viser vi dig også, hvordan du syr en rose af spiralknuder, som kan pynte, som en charmerende lille detalje på din pose med blondehulsøm.

OBS! Vi har været nødt til at skifte stof til projekt 2: Kaffeserviet, så den nu leveres med bleget hørlærred.

 

Kurset er for dig, der:

  • Elsker broderi og håndarbejde
  • Vil lære en klassisk hulsømsteknik
  • Drømmer om at give dine syprojekter et personligt og tidløst præg
  • Ønsker en online kursusoplevelse med klare, pædagogiske instruktioner
  • Ønsker at brodere sammen med os på nøje udvalgte kvalitetsmaterialer, der bliver sendt direkte til dig

 

Din underviser

På dette onlinekursus bliver du undervist af både Anne og Marianne. Vi er begge passionerede brodøser, der er vilde med de klassiske hulsømme og med at omsætte dem til nutidigt broderi, der kan bruges i hverdagen.

Velkommen ombord i hulsømmenes vidunderlige verden & Tille’s onlineunivers.

 

Anne & Marianne

Adgang til kurset

OBS: Du får adgang til onlinekurset, så snart vi har sendt din materialepakke afsted.

Vis mere...

Kursusindhold

Projekt 1 – Pose med blondehulsøm

  • Introduktion
    03:17
  • Download materiale
  • Introduktion til projekt 1
    01:20
  • Træk tråde ud og kvadrathulsøm
    05:15
  • K-hulsøm
    07:56
  • Nonnesøm
    05:46
  • Klargøring af blondekant
    04:31
  • Sammensyning af pose
    03:30
  • Syning af løbegang
    02:08
  • Bonus – Spiralknuderose
    13:23

Projekt 2 – Kaffeserviet med blondehulsømskant

Projekt 3 – Navnemærke med monogram i kvadratsøm

Anmeldelser

Der er endnu ingen anmeldelser
Der er endnu ingen anmeldelser
Min kurv0
Der er ingen produkter i kurven!
Fortsæt med at handle
0