14,00 kr.
DMC Mouliné garn til broderi
Farve 518 – afdæmpet blå nuance • Nattier Blue
Ved køb af 20 eller flere dukker får du 10% i rabat. Rabatten kan selvfølgelig kombineres med andre varianter af DMC Mouliné “Amagergarn”.
På lager
| Antal | Rabat pr. stk. | Pris pr. stk. |
|---|---|---|
| 20-Ubegrænset | 10% | 12,60 kr. |
DMC Mouliné Amagergarn – 518 byder på en smuk og afdæmpet blå nuance med et strejf af grå – som en sommerhimmel, når solen er gået ned. Farven kaldes Nattier Blue, opkaldt efter den franske maler Jean-Marc Nattier, kendt for sine elegante portrætter i bløde blå toner. Det er en raffineret farve, der passer perfekt til både klassiske og moderne broderier.
Amagergarnet er DMC’s ikoniske Mouliné Spécial – verdens mest populære broderigarn. Det er lavet af 100% bomuld og farvet med farveægte pigmenter, så du trygt kan vaske dine broderier uden frygt for at farven løber eller falmer.
Garnet består af seks let adskillelige tråde. Det giver dig mulighed for at variere udtrykket i dit broderi – brug færre tråde til fine detaljer, eller flere for at skabe dybde. Den karakteristiske glans og slidstyrke gør det til en fornøjelse at arbejde med, og du slipper for både knuder og knæk undervejs.
DMC’s Amagergarn fremstilles stadig i Mulhouse, Frankrig, hvor det hele begyndte i 1746. Her kombineres stolte håndværkstraditioner med avancerede farveteknikker, der sikrer, at hver nuance er præcis den samme – hver gang.
Med farve 518 får du et garn, der bringer ro, elegance og tidløshed ind i dine projekter. Den afdæmpede blå tone egner sig særligt godt til broderier med blomster, landskaber eller nostalgiske motiver.
Lad dine sting fortælle historier med DMC Mouliné – farve 518.
Hos Tille’s finder du et bredt udvalg af DMC Mouliné i mange smukke farver.
Tilføj som favorit
Tilføj som favorit
Tilføj som favorit
Tilføj som favorit
Tilføj som favorit
Tilføj som favorit