Mine kurser

Varenummer 50408026 Kategorier , , , Designer

Flora Wool – 8026 – 2 trådet uld

17,00 kr.

Flora Wool 8026 er et 2-trådet uldgarn i en varm gyldengul nuance. Farven har et blødt og lyst udtryk, som egner sig godt til blomster, lys, detaljer, mønstre og varme felter i broderi på stramaj.

Kort om garnet

  • Farvenummer: 8026
  • Farve: Gyldengul / varm gul
  • Materiale: 100% ren uld
  • Længde: 25 meter pr. dukke
  • Garn: 2-trådet uldgarn
  • Anbefales til: Broderi på stramaj
  • Særligt egnet til: 4.4 stramaj
  • Bruges ofte med: Dobbelt tråd
  • Farvekategori: Gul

På lager

Mængderabat!

Mængderabat
Antal Rabat pr. stk. Pris pr. stk.
30-Ubegrænset10%15,30 kr.

Yderligere information

Flora Wool 8026 – 2 trådet uld

Flora Wool 8026 er et 2-trådet uldgarn til broderi i en varm og gyldengul nuance. Farven har et blødt og venligt udtryk, som gør den rigtig fin til motiver, hvor du gerne vil tilføre varme, lys og lidt ekstra glød.

Den gyldne gule tone passer smukt til blomster, solstrejf, dekorative mønstre og små detaljer, men den kan også bruges i større felter, hvor broderiet gerne må have et lyst og varmt farvespil. Det er en farve, der kan lyse et motiv op uden at virke skarp.

En gyldengul farve med varme

Flora Wool 8026 er et godt valg, når du mangler en gul nuance med lidt blødhed og dybde. Den fungerer fint alene, men er også nem at kombinere med brune, grønne, hvide, orange og mere dæmpede naturfarver.

Farven egner sig godt til blomsterblade, lys i landskaber, små ornamenter og klassiske mønstre. Den kan bruges som en varm detaljefarve, men også som en mere synlig del af motivet, hvis du ønsker et broderi med lys og glød.

Uldgarn til broderi på stramaj

Flora Wool er lavet af 100% ren uld og leveres i dukker á 25 meter. Garnet er robust, alsidigt og særligt velegnet til broderi på stramaj.

Det bruges ofte på 4.4 stramaj, hvor det typisk broderes med dobbelt tråd. Det giver et fyldigt og dækkende resultat, som passer godt til puder, billeder og andre broderiprojekter, der gerne må have struktur og holdbarhed.

Hvis du ønsker et tættere udtryk i dit broderi, kan du vælge en finere stramaj.

Gode råd til Flora Wool

Når du broderer større ensfarvede flader, anbefales det at bruge garn fra samme indfarvning. Det gælder især bundfarver og større områder, hvor små nuanceforskelle ellers kan ses i det færdige broderi.

De lyse farver bør broderes til sidst, så de ikke bliver tilsmudsede under arbejdet. Støv på det færdige broderi fjernes forsigtigt med støvsuger, og kemisk rensning anbefales til færdigt broderi med Flora Wool.

Flora Wool hos Tille’s

Hos Tille’s holder vi af broderigarn, der både er dejligt at arbejde med og giver smukke resultater. Flora Wool er et skønt valg til dig, der broderer på stramaj og gerne vil have et uldgarn med fylde, varme og klassisk broderifølelse.

Flora Wool 8026 er en fin farve at have i garnkurven, hvis du mangler en gyldengul nuance til blomster, detaljer og varme partier i dit broderi.

Mere til dig

Du kunne også være interesseret i…

Måske er dette også noget for dig

Min kurv0
Der er ingen produkter i kurven!
Fortsæt med at handle
0