Mine kurser

Varenummer 8257-0010 JJ13510 Kategorier , ,

John James – Broderinål 10

25,00 kr.

  • John James broderinåle i størrelse 10
  • Pakken indeholder 16 nåle
  • Fin og kort broderinål med skarp spids
  • Længde: 32,5 mm
  • Diameter: 0,53 mm
  • Langt nåleøje, som gør det lettere at tråde nålen
  • Velegnet til broderi med flere tråde bomuldsgarn
  • Særligt god til frie sting og fint broderiarbejde
  • God til dig, der foretrækker en finere og kortere nål

På lager

Yderligere information

John James – Broderinål 10

John James Embroidery Size 10

John James broderinål 10 er en fin, kort og præcis broderinål. Den er god til dig, der gerne vil have en mindre nål i hånden. Den korte længde giver god kontrol. Det er især rart, når du arbejder med detaljer, små sting og fine linjer.

Disse nåle egner sig rigtig godt til frie sting. Her skal nålen ofte føres gennem stoffet med præcision. Du arbejder måske med kontursting, kædesting, tungesting, fladsting eller små dekorative detaljer. Her kan en fin broderinål gøre arbejdet både lettere og mere behageligt.

Broderinåle fra John James minder om almindelige spidse synåle i længde og tykkelse. De har dog et længere nåleøje. Det gør dem lettere at tråde, når du bruger flere tråde bomuldsgarn. Det er en stor fordel ved håndbroderi, hvor trådmængden kan skifte fra motiv til motiv.

En fin nål med skarp spids

John James broderinål 10 har en skarp spids. Den går rent gennem stoffet og hjælper dig med at placere stingene præcist. Det gør nålen velegnet til tætvævede stoffer og broderi, hvor du selv skal bestemme stingretning og placering.

Den skarpe spids er især nyttig ved frie sting. Her følger du ikke nødvendigvis stoffets tråde på samme måde som ved talte teknikker. I stedet tegner du med nål og tråd direkte på stoffet. Derfor skal nålen være nem at styre.

16 nåle i størrelse 10

Pakken indeholder 16 broderinåle i størrelse 10. Hver nål måler 32,5 mm i længden og har en diameter på 0,53 mm. Det giver en slank og let nål, som passer godt til fint broderiarbejde.

Størrelse 10 er et godt valg, hvis du foretrækker en kortere nål. Den føles let i hånden og giver en tæt kontakt med stoffet. Det kan være en fordel ved små motiver, fine detaljer og broderi med mange små bevægelser.

Til frie sting og kreativt broderi

Hos Tille’s anbefaler vi John James broderinål 10 til dig, der arbejder med frie sting og gerne vil have en nål med god præcision. Det er en klassisk broderinål, men den har stadig masser af karakter. Den er lille, skarp og nem at arbejde med.

Det lange nåleøje gør det lettere at få tråden igennem. Det er praktisk, når du broderer med flere tråde delt bomuldsgarn. Samtidig er nålen fin nok til at passe til mere detaljerede projekter.

John James broderinål 10 er derfor en god nål til syæsken. Den er oplagt til broderi, hvor stingene skal placeres frit og præcist. Kort sagt er det en lille nål, der gør en stor forskel, når du broderer med ro, rytme og kreative sting.

Mere til dig

Du kunne også være interesseret i…

Måske er dette også noget for dig

Min kurv0
Der er ingen produkter i kurven!
Fortsæt med at handle
0