Mine kurser

NYHED!

Kræmmerhus julerose – julepynt

165,00 kr.

Dette kit indeholder:

  • Originalt Dansk Blomstergarn
  • Haandarbejdets Fremme (HF) – Hørlærred 10B
  • Skråbånd
  • Broderinål uden spids
  • Mønster & vejledning

 


 

Størrelse: 13 × 9 cm
Designer: Edith Hansen

Kun 1 tilbage på lager (kan bestilles som restordre)

Yderligere information

Kræmmerhus Julerose – julepynt fra Haandarbejdets Fremme

Kræmmerhus Julerose er et broderikit fra Haandarbejdets Fremme designet af Edith Hansen. Det lille kræmmerhus kombinerer klassisk julepynt med et botanisk motiv af en julerose.

Motivet er holdt i hvide, gule og grønne nuancer. Sammen med det lyse hørlærred giver det kræmmerhuset et roligt og naturligt udtryk.

Julerosen som vintermotiv

På forsiden står julerosen med sin lyse blomst og gule midte. Under blomsten breder de grønne blade sig ned over kræmmerhuset. Flere grønne nuancer giver bladene variation og fremhæver plantens form.

Nederst afsluttes broderiet af et trekantet felt i gyldne grøn-gule nuancer. Feltet følger kræmmerhusets spidse form og bliver en naturlig del af designet.

Den lyse hørbund får lov til at være synlig omkring motivet. Det giver luft mellem de broderede områder og lader julerosen være centrum.

Broderet julepynt til træet

Det færdige kræmmerhus måler 13 × 9 cm. Den lange hank gør det oplagt at hænge på juletræet. Det kan også bruges på en dekorativ gren eller som en del af en juledekoration.

Kræmmerhusets form giver desuden mulighed for at bruge det som en lille julelomme. Her kan der eksempelvis gemmes en lille overraskelse, en sød hilsen eller lidt julegodter.

Det lille format gør projektet overskueligt. Samtidig er der variation mellem blomsten, bladene og det mere dækkende broderi ved spidsen.

Broderet med Dansk Blomstergarn

Kræmmerhus Julerose broderes med Originalt Dansk Blomstergarn på Haandarbejdets Fremme Hørlærred 10B. Blomstergarnets grønne og gyldne nuancer passer naturligt til det botaniske julemotiv.

Når broderiet er færdigt, monteres det som det karakteristiske spidse kræmmerhus. Dermed får du et lille stykke julepynt, som kan findes frem igen år efter år.

Edith Hansen og Haandarbejdets Fremme

Edith Hansen står bag en lang række designs for Haandarbejdets Fremme. I Kræmmerhus Julerose mødes det botaniske motiv med en velkendt dansk juletradition.

Resultatet er et broderiprojekt til dig, der holder af blomster, klassisk korssting og håndlavet julepynt. Det færdige kræmmerhus kan både pynte i dit eget hjem og bruges som en personlig broderet gave.

Mere til dig

Du kunne også være interesseret i…

Måske er dette også noget for dig

Min kurv0
Der er ingen produkter i kurven!
Fortsæt med at handle
0