198,00 kr.
Kun 1 tilbage på lager
Oplev den traditionelle japanske broderiteknik sashiko med den anerkendte ekspert Susan Briscoes bog, Sashiko 365. Denne bog er en skattekiste for kreative sjæle, der ønsker at fordybe sig i sashiko, en tidløs syteknik, som både er dekorativ og praktisk. Bogen præsenterer 365 forskellige sashiko-mønstre – ét til hver dag på året – hvilket gør den til den perfekte daglige inspirationskilde.
Sashiko er en traditionel japansk broderiteknik, der oprindeligt blev brugt til at forstærke tøj og tekstiler. I dag er det en populær metode til både visible mending (synlig reparation) og til at skabe unikke, dekorative designs. Teknikken er kendt for sine enkle, men smukke geometriske mønstre, som kan bruges på alt fra quilts til beklædning og boligtekstiler.
Bogen henvender sig til både begyndere og erfarne broderientusiaster, der ønsker at udforske sashiko på en struktureret og inspirerende måde.
Susan Briscoe er en anerkendt sashiko-ekspert, underviser og forfatter. Hendes interesse for sashiko begyndte, da hun arbejdede som engelsklærer i Japan. I dag deler hun sin passion gennem workshops og foredrag på sy- og quiltshows verden over, især i Storbritannien. Hun har skrevet adskillige bøger om japanske broderiteknikker, herunder sashiko, boro og kogin, samt patchwork og quiltning. Hendes arbejde er ofte omtalt i patchwork- og håndarbejdsmagasiner. Besøg hendes hjemmeside på www.susanbriscoe.com for mere information.
Med Sashiko 365 får du ikke bare en bog – du får et helt års kreativ inspiration. Uanset om du vil forbedre dine broderifærdigheder, skabe smukke kunstværker eller finde ro gennem kreativt arbejde, er denne bog et must-have.