Mine kurser

NYHED!

Vintergrøn (10B) – Lille pose

195,00 kr.

Dette kit indeholder:

  • Originalt Dansk Blomstergarn
  • Haandarbejdets Fremme (HF) – Hørlærred 10B
  • Broderinål uden spids
  • Mønster & vejledning

 


 

Størrelse: 12 × 18 cm
Designer: Gerda Bengtsson

På lager (kan bestilles som restordre)

Yderligere information

Vintergrøn (10B) – Lille pose fra Haandarbejdets Fremme

Der er noget særligt hyggeligt ved de små broderiprojekter. De er nemme at tage frem, overskuelige at gå i gang med og giver ret hurtigt følelsen af, at der sker noget.

Vintergrøn (10B) – Lille pose er netop sådan et projekt. Her får du et klassisk botanisk motiv af Gerda Bengtsson og ender med en lille pose, som både er fin og anvendelig.

Posen broderes med Originalt Dansk Blomstergarn på Haandarbejdets Fremme Hørlærred 10B. Det lyse hørlærred danner en fin bund for det botaniske motiv og giver det færdige broderi det klassiske udtryk, som mange kender fra Haandarbejdets Fremme.

Et lille projekt med et brugbart resultat

Når broderiet er færdigt, får du en pose på 12 × 18 cm. Den kan bruges til små broderisager, smykker, knapper eller andre småting, der ellers har det med at blive væk.

Den er også sød som en lille gavepose. Og det er jo altid ekstra hyggeligt, når man både har broderet gaven og selve indpakningen.

Det lille format gør projektet oplagt, hvis du gerne vil have noget mindre mellem de store broderier. Det er også nemt at have med, hvis der skal broderes på farten.

Gerda Bengtsson og Haandarbejdets Fremme

Gerda Bengtsson er kendt for sine mange botaniske designs for Haandarbejdets Fremme. Hendes motiver har et roligt og genkendeligt udtryk, hvor naturens planter og blomster får lov til at være i centrum.

Vintergrøn (10B) – Lille pose er derfor et fint valg til dig, der holder af klassisk broderi, botaniske motiver og små projekter, som faktisk kan bruges bagefter.

Hos Tille’s finder du også andre kits fra Haandarbejdets Fremme, hvis du får lyst til at samle flere af de små poser eller gå videre med et helt andet broderiprojekt.

Mere til dig

Du kunne også være interesseret i…

Måske er dette også noget for dig

Min kurv0
Der er ingen produkter i kurven!
Fortsæt med at handle
0